Tagasi

Muuseumiöö 2020 teemaks sai "Öös on aega"

Suur Muuseumiöö toimub sel aastal 16. mail 2020, mil Eesti muuseumid avavad oma uksed tasuta kell 18. Eriprogrammid, ekskursioonid ning muu spetsiaalselt selleks õhtuks korraldatu on inspireeritud muuseumide ühiselt valitud teemast "Öös on aega". Aasta suurim muuseumiüritus toimub üle terve Eesti ning kestab viis tundi: täna saavad muuseumid veel programmiga liituda, selleks tuleb ühendust võtta muuseumiöö korraldustoimkonnaga.
Muuseumiöö teema "Öös on aega" kutsub külastajaid sel ööl mõtlema aja kulgemisele, mõõtmisele ja märkamisele. Aega on inimestel on justkui järjest vähem, aga teisest küljest peaks meil kõigil ometi sama palju aega olema – 24 tundi ööpäevas. Või kas see ikka on nii? Mida me ajaga peale hakkame, kuidas aeg kulgeb, kuhu aeg kaob ja millises ajas me üldse elame? Inimeste kohta öeldakse "oma aja laps" ja kõigel tundub olevat oma aeg: sünniaeg ja künniaeg, prooviaeg ja kooliaeg, sõjaaeg ja rahuaeg, õitseaeg ja uneaeg. Kuidas mõõdetakse aega poeetiliselt, bioloogiliselt, astronoomiliselt, tehnoloogiliselt – ja miks mõned meist elavad täna aastas 2020, aga teistel on aastanumbriks 5778, 1441 või 10233?

"Muuseumidel on ajaga eriti palju pistmist, sest eks tegelevad muuseumid ju suuresti just nimelt ühe või teise hetke hoidmise, uurimise ja näitamisega. Võimalik, et muuseumid ongi kõige suuremad ajaeksperdid, nii et selle aasta programm tõotab tulla ühtviisi põnev nii kunsti- kui spordi-, nii loodus- kui tehnoloogiamuuseumites," ütleb Muuseumiöö programmijuht Vivian Siirman ja lisab: "Kui teile tundub, et päeviti on kogu aeg kohutavalt kiire ja aega üldse ei ole, siis maikuus Muuseumiööl on muuseumis aega küllaga, ja seda saab koos uurida ja avastada. Kava teeme avalikuks aprillis, aga kindel on see, et igas maakonnas leiab avastamist ja tegutsemist. Ja nagu ikka: tulla võib üksi, sõprade või perega, kõikidele leiame tegutsemis- ja avastamisvõimalusi."

Hetkel saavad muuseumid, erakogujad, galeriid ning muud paigad end veel Muuseumiöö programmis osalemiseks kirja panna: selleks tuleb muuseumiöö korraldusmeeskonnaga ühendust võtta. Aga mitmel pool ettevalmistused juba käivad – koostatakse öö eriprogramme, sest just rohked õpitoad, erilised ekskursioonid ja võimalus mõnd eksponaati hoopis uue nurga alt vaadata toovad maikuus publiku koos sõprade ja perekondadega kodust välja. See, mis igas muuseumiööl avatud muuseumis täpselt toimuma hakkab, selgub aprilli alguseks.

Eelmisel aastal avasid muuseumiööl uksed 215 muuseumi ja mäluasutust ning öö jooksul tehti üle 100 000 muuseumikülastuse, mis on suur number isegi Eesti väga kõrge muuseumikülastatavuse - 3,4 miljonit muuseumikülastust aastas - taustal.

Muuseumiööd korraldavad igal aastal koos Eesti muuseumid ja Eesti Muuseumiühing. 

Lisainfo:

Triin Männik
Muuseumiöö kommunikatsioonijuht
Tel. +372 56 2011 04
E-post: triin@pluk.ee
Tagasi